5 mitów związanych w ekologicznym budownictwem mieszkaniowym

istock_000010695987large1

Rosnące zainteresowanie budownictwem ekologicznym sprawia, że w ostatnim czasie pojawia się wiele wątpliwości, czy też nieporozumień związanych z podstawowymi kwestiami dotyczącymi wydatków finansowych, realnego wpływu na rachunki oraz perspektyw rozwoju tej dziedziny budownictwa w najbliższych latach. Poniżej zamieszczono pięć najczęściej pojawiających się obaw wraz z komentarzami objaśniającymi.

1. Mieszkania ekologiczne są bardzo drogie
Wbrew obiegowym opiniom zakup mieszkania w budynku ekologicznym nie musi oznaczać drenażu naszych kieszeni. Przykładem jest warszawska inwestycja przy ul. Krasińskiego 41 realizowana przez FORT Development. Ceny lokali nie odstają od tych budowanych w ramach tradycyjnego budownictwa i wahają się w granicach od 7 do 10 tys. zł za mkw. Na uwagę zasługuje fakt, że deweloper pobiera jedynie 10 proc. marżę netto oraz nie przenosi na klienta dodatkowego kosztu związanego z budową energooszczędnego budynku, który wynosi 300-350 zł na 1 mkw. PUM-u.

2. Oszczędności są znikome
Zakup ekologicznych mieszkań to inwestycja, która zwróci się w przyszłości, dzięki niższym rachunkom za energię i wodę. Szacuje się, że oszczędność energii może wahać się w granicach 25%-35% w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Dzięki zbiórce deszczówki, która może zostać wykorzystana do zraszania trawników, czy spłukiwania toalety, oszczędność wody pitnej może wynieść, w zależności od zastosowanej technologii, od 20% do 30%. Dodatkowo, to, co umyka większości potencjalnych nabywców to kwestie zdrowotne. Deweloperzy montują obecnie systemy wspomagające filtrację powietrza wewnątrz budynku. Nie bez znaczenia pozostaje również to, z jakich materiałów wznoszony jest budynek. W przypadku budynku ekologicznego to pewność, że materiały wykorzystane do budowy nie szkodzą środowisku.

3. Trzeba więcej dopłacić niż się skorzysta
Część sceptyków podnosi kwestie finansowe związane z montażem systemów wspomagających ekologiczne rozwiązania jak np. system kogeneracji, panele słoneczne itd. Należy pamiętać jednak, że koszt jednostkowy takich inwestycji jest rozłożony pomiędzy wielu nabywców oraz że zwraca się ona w czasie dzięki późniejszym niższym rachunkom. To, co również istotne – dzięki zastosowaniu technologicznych rozwiązań, wygoda i jakość życia polepszają się.

4. Ekologiczne budownictwo skupia się tylko na oszczędzaniu energii
Oszczędność energii oraz minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne to tylko niektóre z elementów, które charakteryzują budownictwo ekologiczne. Równie istotne są także design, czy wytrzymałość w całym cyklu użytkowania. Dla przykładu, bryła budynku oraz usytuowanie względem światła wpływa znacząco na cyrkulację świeżego powietrza oraz oświetlenie poszczególnych mieszkań wewnątrz budynku. Architekci starają się wykorzystać przewagi i zalety odpowiedniego nasłonecznienia oraz zminimalizować wpływ jego nadmaru, bądź niedoboru.

5. To tylko chwilowa moda
Choć tzw. zielone budownictwo nadal pozostaje w naszym kraju niszą, to nie można lekceważyć faktu, że mieszkań w standardzie ekologicznym powstaje z każdym rokiem coraz więcej. Jest to także związane z prawem unijnymi, które nakazuje krajom członkowskim regulacje związane z wdrożeniem ekologicznych rozwiązań do budynków użyteczności publicznej oraz mieszkaniowych. Zwiększeniu ma ulec przede wszystkim wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Budownictwo ekologiczne, jak widać, nie musi być ani przesadnie drogą inwestycją, a oszczędności związane z użytkowaniem mieszkań w dłuższej perspektywie przełożą się na niższe rachunki. Choć budynki w pełni ekologiczne i energooszczędne są jeszcze rzadkością na rynku nieruchomości, to w przyszłości należy spodziewać się, że nowe budynki będą charakteryzować się rozwiązaniami podnoszącymi jakość życia, komfort oraz wpływać pozytywnie na zdrowie mieszkańców.

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Hosting | Thanks to Credit Union Rates, MMOs and Audio Store created by F-MEDIA replica rolex