Badania w Ceucie potwierdzają skuteczność miedzi w walce z groźną bakterią

klamka

Badania przeprowadzone przez oddział Medycyny Prewencyjnej i Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Ceucie (Afryka Północna) potwierdziły skuteczność miedzi w zwalczaniu lekoopornego szczepu bakterii IRAB (Imipenem-Resistant Acinetobacter Baumannii), niezwykle groźnej bakterii, która w roku 2009 wywołała w tym szpitalu epidemię.

Dyrektor Oddziału Medycyny Prewencyjnej i Zdrowia Publicznego Szpitala w Ceucie dr Julián Manuel Domínguez powiedział, że: „nad epidemią wywołaną przez IRAB w r. 2009, było bardzo trudno zapanować. Głównie z uwagi na fakt, że do szpitala zgłaszali się pacjenci zakażeni w innych placówkach medycznych, którzy zarażali kolejnych pacjentów. Jest bardzo prawdopodobne, że bakteria przenoszona była głównie za pośrednictwem powierzchni dotykowych.”

Zdaniem dr Domíngueza przeprowadzone badania odgrywają istotną rolę w zapobieganiu infekcjom. „Zdecydowaliśmy się zbadać skuteczność przeciwdrobnoustrojową miedzi w kontakcie z wyizolowanym w trakcie epidemii, wysoce zakaźnym szczepem IRAB niosącym poważne konsekwencje chorobowe dla pacjentów. IRAB okazał się szczególnie groźny dla pacjentów z obniżoną odpornością, pacjentów po zabiegach chirurgicznych oraz przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Dlatego koniecznością stało się zastosowanie dodatkowych środków chroniących pacjentów przed infekcjami.”

W badaniach porównano czas aktywności IRAB na klamkach wykonanych ze stali nierdzewnej oraz na klamkach z mosiądzu, który jest stopem miedzi i tak jak ona posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe. (Wszystkie stopy miedzi o takich właściwościach określa się wspólną nazwą Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej). Badania wykazały, że stopy miedzi zabijają IRAB w ciągu 7 minut, zaś na powierzchniach ze stali nierdzewnej, w tym samych czasie zanotowano ciągły rozwój bakterii. Pełne wyniki badań są w trakcie przygotowania do publikacji oraz recenzji przez inne ośrodki uniwersyteckie.

Badania w Ceucie podobnie jak wyniki badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, wykazały zdolność miedzi przeciwdrobnoustrojowej do stałego obniżania ilości zanieczyszczeń mikrobiologicznych na powierzchniach dotykowych o ponad 90%. Związek pomiędzy mniejszym zanieczyszczeniem na powierzchniach miedzianych i niższym wskaźnikiem zakażeń u pacjentów na oddziałach intensywnej terapii wykazały już testy przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Kolejne badania planowane są Polsce, Francji i Grecji. Badania te oraz coraz szersze wykorzystanie elementów miedzianych wskazują na rosnące zainteresowanie rolą miedzi przeciwdrobnoustrojowej dla ochrony zdrowia pacjentów.

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Hosting | Thanks to Credit Union Rates, MMOs and Audio Store created by F-MEDIA