Czas na zbiórkę? Naturalnie!

Ulotka ZSEE1

Jesienne porządki już za nami, jednak każdy kto chciałby zgodnie z prawem pozbyć się starego żelazka czy zużytego telewizora, będzie miał taką możliwość podczas akcji „Czas na zbiórkę? Naturalnie!” organizowaną przez Fundację Rosa i AG eko przy współpracy z Parkiem Handlowym Bielany. W sobotę 5 listopada na parkingu Parku, obok sklepu IKEA, odbędzie się zbiórka elektroodpadów. Każdy kto odda zużyty sprzęt RTV i AGD otrzyma w zamian ekologiczną torbę na zakupy!
Polacy coraz chętniej zwracają uwagę na ochronę środowiska. Segregują odpady, interesują się zagadnieniami związanymi z ekologią, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, surowcami wtórnymi. Jednak pomimo tego świadomość ekologiczna jest wciąż niewystarczająca. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że prawo zabrania wyrzucania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) – nazywanego elektroodpadami – do koszy na śmieci i zwykłych kontenerów. Regulują to przepisy zawarte w „Ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym” z 29 lipca 2005 r. Producenci oraz importerzy sprzętu elektrycznego i elektronicznego zobowiązani zostali w niej do organizowania, finansowania, odbioru, przetwarzania, odzysku i recyklingu wysłużonych urządzeń. Dodatkowo demontaż ZSEE może odbywać się jedynie w dedykowanych zakładach przetwarzania. Wielu konsumentów nie jest świadomych tego, że sprzedawcy detaliczni i hurtowi mają obowiązek nieodpłatnie przyjąć ZSEE (obowiązuje tu zasada 1:1 – przy zakupie nowego produktu możesz oddać jedno zużyte urządzenie), zaś gminy zobowiązane są do zapewnienia możliwości nieodpłatnego przekazania zużytego sprzętu. Kara za nielegalne pozbywanie się ZSEE wynosić może nawet 5 tys. złotych.
Oprócz działania zgodnie z prawem należy pamiętać przede wszystkim o tym, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) to źródło cennych surowców i materiałów. Profesjonalny recycling pozwala na odzyskanie i ponowne wykorzystanie cennych materiałów, substancji i związków chemicznych. Dlatego tak ważna jest edukacja najmłodszych, żeby wpoić im jak najwcześniej zasady ekologicznego zarządzani odpadami. – Zbiórka elektroodpadów to nasza najnowsza akcja. Wiemy, jak ważna jest edukacja najmłodszych na tematy związane z ekologią – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. – Naszym celem jest budowa świadomego społeczeństwa obywatelskiego. Aby to osiągnąć, musimy utrwalać w dzieciach, już od najmłodszych lat, zachowania proekologiczne – dodaje.

Akcja „Czas na zbiórkę? Naturalnie”, 5 listopada br. (sobota), 9.00-18.00, parking PARKU HANDLOWEGO BIELANY, obok sklepu IKEA. Za każdy, nawet najdrobniejszy, wysłużony sprzęt będzie można otrzymać ekologiczną torbę na zakupy! Podczas akcji przyjmowane będą m.in.: lodówki, pralki, telewizory, suszarki, tostery, opiekacze, baterie, świetlówki, komputery, monitory, telefony, drukarki, wagi itp.

 

 
O fundacji Rosa
Fundacja istnieje od 2004 roku. Od początku działalności posiada status organizacji pożytku publicznego, co umożliwia jej ubieganie się o dofinansowanie z jednego procenta podatku od dochodów osobistych. Zgodnie z przyjętym statutem priorytetami Fundacji Rosa są: poprawianie warunków edukacji w szkołach oraz zwiększenie komfortu pobytu chorych dzieci w polskich szpitalach. Organizacja realizuje te cele, organizując programy „Twoja szkoła”, „Lekki tornister” oraz „Pokój uśmiechu”, wspierając jednocześnie liczne projekty terapeutyczne.
Rozwijany od roku program „Pokój uśmiechu” ma pomóc dzieciom przetrwać trudne chwile pobytu w szpitalu. Celem projektu jest stworzenie przyjaznych miejsc (poczekalni i pomieszczeń do zabaw) na dziecięcych oddziałach szpitalnych, w których najmłodsi chorzy mogliby poprzez grę i zabawę zapomnieć o chorobie. Pokoje uśmiechu działają już na oddziale pediatrycznym, intensywnej terapii noworodków i dzieci oraz psychiatrycznym Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu. Pokój dla rodziców przygotowano na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii noworodków i dzieci w tej samej placówce, natomiast pokój terapeutyczny – na oddziale psychiatrii dziecięcej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Chorób Dziecięcych im. Korczaka we Wrocławiu. W lipcu br. zakończono prace nad pokojem na oddziale pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Dodatkowo w tej samej placówce powstaną jeszcze dwa tego typu pomieszczenia. Prace nad Pokojami Uśmiechu wciąż trwają w Bolesławcu.
„Twoja szkoła” jest flagowym programem, rozwijanym z powodzeniem od początku istnienia Fundacji Rosa. Szkoła biorąca udział w akcji otrzymuje indywidualny identyfikator, dzięki któremu każdy, wpisując go w zeznaniu podatkowym, może przeznaczyć jeden procent podatku dochodowego właśnie na tę konkretną placówkę. Dzięki wsparciu z 1 proc. podatku oraz dotacjom organizacja wsparła do tej pory ponad 1800 szkół. Zebrane w ramach projektu fundusze przeznaczane są na m.in. na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania wspierającego edukację, książek, multimedialnych tablic i innych pomocy dydaktycznych.
W grudniu 2010 roku Fundacja Rosa zainaugurowała projekt „Lekki tornister”, polegający na wyposażaniu ubogich szkół w szafki, w których dzieci będą mogły przechowywać najcięższe podręczniki i przybory szkolne. Jako pierwsza udział w akcji wzięła Szkoła Podstawowa w Nieszawie. Fundacja sfinansowała szafki dla dzieci w jednej z klas. W listopadzie br. zakończą się prace nad wyposażeniem kolejnej sali. Projekt realizowany jest również w Szkole Podstawowej w Kąkowej Woli.
Dodatkowo Fundacja Rosa finansuje trzy projekty terapeutyczne. Pierwszy z nich to wsparcie finansowe terapii dla dzieci z diagnozą niedokształcenia mowy pochodzenia korowego. Drugi z projektów jest nowoczesną formą terapii dla dzieci z wykorzystaniem delfinów (delfinoterapia). Natomiast celem trzeciego z programów jest kompletne urządzenie pomieszczeń terapeutycznych dla dzieci (m.in. do stymulacji sensorycznej czy też Sal Doświadczania Świata). Pomieszczenia te urządzane są w szkołach integracyjnych i innych placówkach oświatowych.

Więcej na stronie: www.fundacjarosa.pl

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Hosting | Thanks to Credit Union Rates, MMOs and Audio Store created by F-MEDIA