Czekamy na rodziny jerzyków

jeryzk

Lada dzień powinny wrócić do swojego gniazda dwie rodziny jerzyków w Regensburgu (Niemcy). Szczególnie czekają na nie uczniowie szkoły Hans-Herrmann, gdzie znajdują się budki, ale powrót ptaków i ich zachowania może śledzić każdy – dzięki kamerze i transmisji internetowej z dwóch gniazd dostępnej na stronie www.springalive.net. Jerzyk to jeden z pięciu gatunków obserwowanych w ramach kampanii Spring Alive. Do Polski jerzyki przylatują na przełomie kwietnia i maja.

Spring Alive to organizowany w 40 krajach Europy i Afryki projekt edukacyjny BirdLife International, światowej federacji towarzystw ochrony ptaków.

Podglądanie ptaków w gnieździe, ich zwyczajów, śledzenie wysiadywania jaj i karmienia piskląt,
a potem także wychodzenia młodych z gniazda – staje się coraz popularniejsze. W warunkach naturalnych nie tylko jest to trudniejsze do wykonania, ale także płoszy ptaki i może przeszkadzać im w opiece nad pisklętami – mówi Anna Połotnicka, krajowy koordynator akcji z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Transmisja na żywo prowadzona jest od 2006 roku z dwóch budek, w których mieszkają dwie rodziny jerzyków: Martinet oraz Herrmann. Gniazdują one w szkole Hans-Herrmann w Regensburgu, która zgodziła się udostępnić transmisję na potrzeby kampanii Spring Alive. Szkoła znana jest z zaangażowania w ochronę przyrody, a szczególnie ochronę jerzyków, nazywana jest nawet „szkołą jerzykową”. Więcej o ich działaniach można przeczytać na stronie internetowej www.mauerseglerschule.de.

Ptaki można podglądać pod adresem: http://www.springalive.net/pl-pl/springalive/bird_tv

Jerzyki są ciemnobrązowe, ale w locie na tle nieba mogą wydawać się całkiem czarne. Charakterystyczne są dla nich długie, wąskie zakrzywione na kształt kosy skrzydła i krótkie rozwidlone ogonki. Najłatwiej jest je zaobserwować o zmierzchu gdy latają z dużą prędkością pomiędzy dachami i domami. Ze względu na podobny wygląd, łatwo pomylić jerzyka z jaskółką.
W odróżnieniu jednak od jaskółek, jerzyki nie składają skrzydeł podczas lotu. Nie sposób też zauważyć siedzącego jerzyka, ponieważ ptaki te bardzo rzadko lądują i większość czasu spędzają w powietrzu. Dodatkowo ich gniazda są ukryte i z zewnątrz niewidoczne. Jerzyk to gatunek niezwykły także pod względem długości życia. Jerzyki nigdy nie przysiadają na drutach tak jak jaskółki. Jerzyki są wspaniałymi lotnikami – prawie całe swoje życie spędzają w locie. Ich niezwykłą cecha jest to, że w trakcie lotu potrafią nawet spać!

Międzynarodowym koordynatorem projektu Spring Alive jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Program Spring Alive skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży, ale biorą w nim udział wszystkie osoby zafascynowane fenomenem ptasich migracji. Uczestnicy są zachęcani do obserwowania i notowania na platformie www.springalive.net przylotu pięciu wybranych gatunków ptaków: bociana białego, jaskółki dymówki, kukułki, jerzyka i żołny. Na stronie znajdują się mapy, tabele statystyczne, praktyczne informacje służące do rozpoznawania tych ptaków oraz materiały edukacyjne dla nauczycieli.

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Hosting | Thanks to Credit Union Rates, MMOs and Audio Store created by F-MEDIA