Czyżyny: kolektory słoneczne na dachu nowej inwestycji wielorodzinnej

Wężyka 10 (1)

W krakowskich Czyżynach powstaje budynek mieszkalny, w którym – dzięki kolektorom słonecznym – znacząco obniżą się koszty za ciepłą wodę użytkową. Wężyka 10, budowana przez Wawel Service, to jedna z pierwszych tego typu inwestycji w mieście.

Pierwszy budynek wielorodzinny wykorzystujący energię słoneczną

Kolektory słoneczne zamontowane będą na dachu budynku. – Dzięki temu rozwiązaniu mieszkania w naszej inwestycji będą tańsze w eksploatacji – mówi Bogusław Maciaś, prezes Wawel Service. – Koszty wody użytkowej podgrzanej w ten sposób obniżą się o połowę w porównaniu z tradycyjną metodą – dodaje.

Często panuje błędne przekonanie, że w polskich warunkach klimatycznych, gdzie panują niskie temperatury, duże zachmurzenie i występują częste i wysokie opady, kolektory słoneczne nie spełniają swojej roli. Nie jest to prawdą. Kolektor słoneczny pracuje nawet przy zachmurzonym niebie. Dzięki temu zimą oszczędzić można do 50%, latem zaś w 100% pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Gdy w okresie jesienno – zimowym słońca będzie mniej – system będzie wspierany przez instalację c.o. zasilaną z wysokosprawnej kotłowni gazowej kondensacyjnej.

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Hosting | Thanks to Credit Union Rates, MMOs and Audio Store created by F-MEDIA replica rolex