Elektrownie wiatrowe – powiew czystej energii

elektrownie wiatrowe

Trudno wyobrazić sobie odnawialne źródła energii bez nowoczesnych wiatraków – najczystszych, bo nie wymagających żadnego paliwa a przy tym produkujących energię elektryczną. W odróżnieniu od pieców na biomasę czy instalacji geotermalnych, turbiny wiatrowe dostarczają nie ciepło, lecz elektryczność, którą bez problemu można przesyłać na znaczne odległości.

Wielowiekowa kariera wiatraków

Pierwsze wzmianki o wiatrakach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Ponoć pierwsze urządzenia wykorzystujące siłę wiatru były budowane w Indiach jeszcze w Starożytności. We wschodniej Persji wiatraki budowano w IX wieku, do Europy trafiły pod koniec XII stulecia. Pierwszym i najszerzej znanym zastosowaniem było mielenie zboża, jednak już w pierwszej połowie XIV wieku niderlandzcy konstruktorzy wykorzystywali siłę wiatru do napędzania pomp. Przez setki lat wiatraki stosowano je do bezpośredniego napędzania maszyn – prócz wymienionych, także młynów do innych płodów rolnych, pras, rozdrabniarek kruszyw czy pił tartacznych. Dopiero pod koniec XIX wieku powstały pierwsze elektrownie wiatrowe. Dziś turbiny wiatrowe generują ogromne ilości energii elektrycznej, chociaż wciąż niewielkie w porównaniu z elektrowniami konwencjonalnymi.

Ewolucja energetyki wiatrowej

Nowoczesne wiatraki potrafią generować duże ilości energii. Moc wiatraka o średnicy wirnika 50 m wynosi 1 megawat przy optymalnej prędkości wiatru. Dla zmniejszenia kosztów instalacji i co za tym idzie zwiększenia wydajności, coraz częściej buduje się „farmy wiatrowe” czyli zespoły wiatraków w rozstawieniu nie ograniczającym ich wydajności w miejscach, gdzie ukształtowanie terenu i prądy powietrzne zapewniają większą moc takiej alternatywnej elektrowni. Istotne jest również ograniczenie kosztów przyłączenia wiatraków do sieci energetycznej i uzyskanie zgody lokalnej społeczności na rozpoczęcie prac budowlanych. Łatwiej jednak o akceptację projektu farmy wiatrowej złożonej z kilkudziesięciu wiatraków niż ustawienie kilkudziesięciu pojedynczych, ale dużych wiatraków w różnych miejscowościach. Warunki meteorologiczne mają kluczowe znaczenie dla wydajności elektrowni wiatrowej, o czym świadczą wyniki pracy takich samych generatorów rozstawianych w różnych częściach Europy.

elektrownie wiatrowe

elektrownie wiatrowe

Złote czasy wiatraków

Zobowiązania wynikające z układu z Kioto i wprowadzane przepisy wspólnotowe o udziale alternatywnych źródeł w produkcji energii na rynek unijny sprawiają, że zainteresowani budową elektrowni wiatrowych mogą liczyć na korzystne warunki finansowania inwestycji i atrakcyjne dotacje, zaś posiadacze wiatraków łatwo znajdują nabywców „zielonej” energii. Polska jest też krajem o uwarunkowaniach korzystniejszych do budowy farm wiatrowych niż do czerpania energii elektrycznej z siłowni wodnych czy ogniw słonecznych. Dlatego rozsądnym krokiem będzie zdobycie wiedzy o wiatrakach. Wiatraki to biznes ekologiczny i mający duże perspektywy.

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Hosting | Thanks to Credit Union Rates, MMOs and Audio Store created by F-MEDIA