Jak zmieni się klimat w najbliższym stuleciu?

klimat-1-min

Nikt nie ma już dziś wątpliwości, że klimat to zjawisko dynamiczne i stale się zmienia. Niektóre z tych zmian są możliwe do zaobserwowania tylko w wieloletniej perspektywie, obejmującej nawet kilka wieków. Inne można zaobserwować w skali jednego – dwóch pokoleń. Jak wyglądają klimatyczne prognozy na najbliższe sto lat?

Dlaczego klimat się zmienia?
Nie ma wątpliwości, że klimat zmienia się i to niekiedy dość gwałtownie. Gdyby był statyczny, świat nigdy nie ewoluowałby do postaci znanej nam obecnie. W końcu to zmiany klimatyczne sprawiły, że skończyła się epoka lodowcowa… Zmiany klimatyczne mają więc jak widać bardzo doniosły wpływ na nasze życie. Nic więc dziwnego, że żywo interesujemy się tym, jak klimat będzie wyglądał za kilkadziesiąt, a nawet sto lat. Jednak czy da się to przewidzieć?

Gra w ciepło zimno
Jednym z głównych zjawisk, o których głośno w mediach jest globalne ocieplenie. I choć nie ulega wątpliwości, że na przestrzeni ostatniego wieku klimat rzeczywiście nieco się ocieplił (to kwestia kilku stopni wzrostu średniej temperatury atmosfery wokół ziemi), jednak na tej podstawie trudno tworzyć jakiekolwiek długoterminowe prognozy na przyszłość. U wielu poważnych klimatologów wizje katastrofy i topiących się lodowców, które zaleją ziemię w dwudziestym pierwszym wieku budzą jedynie śmiech. Dlaczego? Niezależne ośrodki badawcze coraz częściej publikują wyniki świadczące o tym, że globalne ocieplenie było zjawiskiem przejściowym i własnie się zatrzymało, a nawet ruszyły procesy przeciwne. Z tego względu bardzo trudno jest przewidzieć, czy w najbliższym stuleciu czeka nas ocieplenie czy ochłodzenie klimatu. Szczególnie, że przyczyny obu tych zjawisk są bardzo trudne do wyjaśniania. Obecnie tempo przemian świata jest też bardzo dużo i trudno tworzyć wiarygodne i długoterminowe prognozy.

Jak zmieni się klimat w najbliższym stuleciu?

Jak zmieni się klimat w najbliższym stuleciu?

Co się zmienia u nas?
Klimat w Polsce także zmienia się w zauważalny sposób. Jak? Da się zaobserwować, że zimy nie są już tak mroźne i śnieżne jak wszędzie – to tak z poziomu wiedzy potocznej. A co mówią klimatolodzy? Przede wszystkim podkreślają, że z sześciu pór roku charakterystycznych dla naszego przejściowego klimatu zostały już tylko cztery a i te rozmywają się i zmieniają. Niestety, w przypadku Polski klimat może nas zaskoczyć bardzo nieprzyjemnie. jak? Przede wszystkim nasilają się u nas mocne i gwałtowne opady, ktore występują naprzemiennie z okresami suszy. A to zjawisko bardzo szkodliwe zarówno dla przyrody i świata naturalnego, jak i dla gospodarki. Wystarczy przypomnieć, ile kosztowały nas niedawne powodzie. Także burze będa u nas gwałtowniejsze ostrzegają klimatolodzy. Klimat stanie się więc w Polsce mniej przewidywalny i bardziej dynamiczny. Nasilają się też anomalie klimatyczne. Niebezpieczna tendencją są też coraz łagodniejsze zimy, co skutkuje licznymi epidemiami a także zaburzeniami w naturalnym cyklu życia organizmów. Czy jednak te tendencje utrzymają się? Tego klimatolodzy nie potrafią nam powiedzieć.

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Hosting | Thanks to Credit Union Rates, MMOs and Audio Store created by F-MEDIA