Klimat Polski wczoraj i dziś: co się zmieniło?

zmiany klimatyczne w Polsce

Czy klimat w naszym kraju zmienia się, czy pozostaje względnie stabilny? Czy żyjemy w takich samych warunkach, jak nasi przodkowie przed dwustu laty? Poznajcie odpowiedzi na te fascynujące pytania i dowiedzcie się czegoś więcej o rzeczywistości, w której żyjecie.
Panujący w Polsce klimat był dotychczas określany jako przejściowy. Co to oznacza? charakteryzuje go łączenie cech klimatu umiarkowanego oceanicznego i umiarkowanego kontynentalnego. O przejściowości polskiego klimatu decydują tez zderzające się nad Polską różne masy powietrza. Dzięki tej przejściowości żyje się w naszym kraju całkiem przyjemnie, klimat jest stosunkowo łagodny, sprzyja rozwojowi rolnictwa. Opady, burze i nawałnice zdarzają się u nas stosunkowo rzadko. A przynajmniej tak było dotychczas…

Znikające pory roku
Większość z nas uczyła się jeszcze z podręczników do geografii, w których charakteryzując klimat Polski pisano o sześciu porach roku. Jakich? Główne pory roku takie jak wiosna, lato, jesień i zima były uzupełnione tak zwanymi przejściowymi – przedwiośniem i przedzimiem. Powszechnie mawiano też o babim lecie, czyli okresie przejściowym między latem i jesienią. Przejściowe pory roku trwają – wedle klimatologów około miesiąca. Tymczasem obserwacje z ostatnich dwóch dekad pokazują, że taka charakterystyka klimatu polskiego jest już właściwie nieaktualna. Coraz trudniej wskazać przejściowe pory roku. Mało tego – mniej wyraźnie rysuje się też wiosna i jesień. Zdarzają się lata, gdy po wielu miesiącach niskich temperatur nagle robi się upalnie. Do przeszłości odchodzą takie zjawiska, jak wiosenne, ciepłe deszcze czy powoli nastające jesienne chłody. To zjawiska, które może zaobserwować każdy z nas, jednak mają one też potwierdzenie w twardych danych klimatologicznych, takich jak struktura opadów czy amplituda temperatur, na podstawie których wyznacza się pory roku. Jednak znikające pory roku to nie jedyne cechy zmieniającego się klimatu.

Cieplejsza zima, chłodniejsze lato
Osoby narzekające, że w czasach ich dzieciństwa lata były gorętsze, a zimy mroźniejsze i bardziej śnieżne niekoniecznie cierpią na klasyczną idealizację lat młodości. Rzeczywiście, pokolenie emerytów pamięta zupełnie inne zimy i lata! Jak to wyglądało osiemdziesiąt lat temu? Klimat rzeczywiście był wówczas nieco inny. Mało kto mógł sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez skrzypiącego śniegu i silnego mrozu. Mrozy bywały też wówczas rzeczywiście silniejsze. Dzisiejsi staruszkowie byli przyzwyczajeni do dwóch miesięcy mocno ujemnych temperatur. Piętnaście stopni poniżej zera nikogo nie zaskakiwało, nie powodowało też paraliżu w codziennym życiu, choć nie było tylu udogodnień. Na szczęście mroźne zimy równoważyły naprawdę upalne lata, podczas których wypoczynek był naprawdę przyjemny. Rozpiętość rocznych temperatur była więc przed kilkoma dekadami znacznie większa. To bardzo istotna i zauważalna zmiana polskiego klimatu.

Zmiany klimatyczne w Polsce

Zmiany klimatyczne w Polsce

Robi się niebezpiecznie
zdaniem niektórych badaczy, klimat Polski bardzo zmienił się w ostatnich czasach. To nie tylko znikające pory roku, ale i wzrost częstotliwości występowania takich zjawisk jak gwałtowane opady powodujące powodzie, nawałnice, burze, albo długotrwałe susze. Z łagodnego, umiarkowanego klimatu przejściowego wchodzimy w klimat znacznie bardziej dynamiczny i nieprzewidywalny. Jak sobie poradzimy z tymi zmianami?

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Hosting | Thanks to Credit Union Rates, MMOs and Audio Store created by F-MEDIA replica rolex