Koniec z finansowaniem elektrowni węglowych

coal plant

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) podjął decyzje, które znacznie ograniczą wsparcie finansowe dla elektrowni węglowych. Nowa strategia banku będzie uwzględniać finansowanie inwestycji w energetykę odnawialną i poprawę efektywności energetycznej – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. EBOiR podjął historyczną decyzję, która stanowi kolejny ważny krok na drodze odchodzenia od energetyki węglowej na rzecz odnawialnych źródeł energii. W związku z tym WWF ma nadzieję, że za przykładem banku pójdą inne publiczne instytucje finansowe.

Kiedy w Polsce najważniejszym tematem w dziedzinie finansów jest ustawa o zmianie funkcjonowania OFE, na świecie mówi się o czymś mocno powiązanym z tym wątkiem – odejściu od inwestowania w paliwa kopalne – mówi Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. – W portfelach inwestycyjnych naszych OFE znajduje się duża ilość akcji spółek energetycznych związanych z gazem, ropą i węglem. Może się to jednak okazać bardzo ryzykowne dla przyszłych emerytów. W 2013 roku pojawiło się bowiem wiele poważnych sygnałów wskazujących, że długoterminowe inwestowanie w „brudny” biznes energetyczny jest coraz bardziej ryzykowne. To właśnie w tym roku 70 grup inwestycyjnych wartych 3 biliony dolarów zażądało informacji, od firm w swoich portfelach, na temat ryzyka związanego z dalszym inwestowaniem w paliwa kopalne . Bloomberg zbudował kalkulator ryzyka inwestowania w sektor węglowodorowy, a jeden z większych norweskich funduszy emerytalnych (Storebrand) postanowił pozbyć się akcji trzynastu firm węglowych i sześciu firm związanych z piaskami smołowymi.

W tym roku WWF informował o odejściu pięciu krajów skandynawskich i Stanów Zjednoczonych od wsparcia z funduszy publicznych budowy nowych elektrowni węglowych, które powstaną poza ich granicami. Do tego grona, podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP19, dołączyła Wielka Brytania. Na dodatek, Bank Światowy i Europejski Bank Inwestycyjny podjęły kroki w tym samym kierunku. Teraz do tej listy dołącza EBOiR.

EBOiR ostatecznie pożegnał się z węglem, idąc z prądem zmian w świecie finansów, w którym instytucje finansowe coraz częściej przestają wspierać przestarzały system energetyczny. Wkrótce okaże się, czy deklaracja tego banku zostanie przekuta w czyny. Najbliższym sprawdzianem jest kwestia finansowania nowej elektrowni węglowej w Kosowie, o mocy 600 MWh. EBOiR ma szansę stworzyć precedens poprzez wsparcie energetycznych alternatyw dla „brudnej” energii z węgla. W ten sposób przyczyni się do walki z globalnym ociepleniem i pomoże powstrzymać zmiany klimatu.

Nasze OFE też mają szanse przyczynić się do zrównoważonego rozwoju poprzez wymianę aktywów opartych na konwencjonalnych źródłach energii i dywersyfikacji w stronę bardziej innowacyjnych firm – dodaje Adamczewski. – Ryzyko inwestowania w konwencjonalne źródła energii związane jest również z tym, że w 2010 roku podczas Konferencji Klimatycznej w Cancun (Meksyku), państwa zobowiązały się do powstrzymania ocieplania się klimatu do dwóch stopni powyżej czasów sprzed rewolucji przemysłowej. Jednak, aby tak się stało, zdecydowana większość udokumentowanych złóż węglowodorów musi pozostać w ziemi. Dla firm inwestujących w wydobywanie surowców energetycznych oznacza to, że ich działania muszą zostać mocno ograniczone.

Według raportu Unburnable Carbon, żeby mieć 80% szansę na uniknięcie przekroczenia celu dwóch stopni, do 2050 roku możemy w skali świata wyemitować jeszcze 565 GtCO2. Tymczasem 200 największych firm wydobywczych już ma w swoich aktywach równowartość 745 GtCO2. Natomiast znana ilość węglowodorów jeszcze nie wyeksploatowanych na świecie to równowartość 2795 GtCO2, z czego 65% to węgiel. Rocznie globalna emisja CO2 to ponad 30Gt.

11 grudnia tego roku ponad 100 firm i organizacji w Wielkiej Brytanii, w tym m.in.: Alstom, Ikea, Unilever, podkreśliło, że Wielka Brytania powinna trzymać się ambitnych celów redukcyjnych w przyszłej dekadzie, żeby dać biznesowi pewność co do konieczności inwestowania w niskoemisyjną gospodarkę tego kraju. Apel biznesu wpisuje się w kampanię WWF Seize Your Power!, która zachęca do zmian inwestycji z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii.

Źródło: WWF

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Hosting | Thanks to Credit Union Rates, MMOs and Audio Store created by F-MEDIA