Ochrona środowiska: ty też możesz działać!

ochrona środowiska

Ochrona środowiska to dziś temat ważki, modny i popularny. Niemal nie ma tygodnia, by tematyka ekologiczna nie pojawiła się w mediach. Wszyscy znamy czołowe organizacje walczące o ekologię i sprzeciwiające się niszczeniu naturalnego środowiska. Ekolodzy blokują duże inwestycje, niekiedy mówi się nawet o zielonym terroryzmie. Jednak choć fanatyków w tej grupie nie brakuje, nikt nie zaprzeczy, że ochrona środowiska jest dziś zagadnieniem wartym podjęcia. Na szczęście nie musisz przykuwać się łańcuchem do drzewa, by bronić ziemi. Dowiedz się, jak działać.

Ochrona środowiska a odpady

Jednym z największych problemów, z jakimi borykamy się dziś w skali globalnej są odpady. Produkujemy je we wprost niesamowitych ilościach. Każdego dnia na całym świecie rosną góry śmieci. Wiele z nich na nielegalnych wysypiskach szpecących i trujących otoczenie. Większość z nich przez długie lata nie ulegnie rozkładowi. Czy możemy coś z tym robić? Tak, liczą się nasze drobne, codzienne gesty. Ochrona środowiska w codziennym życiu to przede wszystkim ograniczenie liczby odpadów. jak to zrobić? Rób zakupy uważnie. Wybieraj produkty, które nie mają nadmiernych opakowań. Czy naprawdę krem musi być w szklanym słoiczku, kartonowym pudełku i folii? Wystarczyłby słoik. Pamiętaj tez, żeby na zakupy brać torbę lub koszyk, by zrezygnować z foliowych torebek. To nie propaganda, one naprawdę rozkładają się latami. Pamiętaj też o tym, by segregować odpady. W każdej miejscowości są dziś odpowiednio oznaczone pojemniki. W miarę możliwości unikaj też opakowań najtrudniejszych do recyklingu.

Ochrona środowiska o oszczędność

Ochrona środowiska oznacza dziś przede wszystkim ograniczenie konsumpcji. Modny staje się minimalizm. Co ograniczenie kupowania ma wspólnego z ochroną środowiska? Bardzo wiele. Mało kto wie, że żywność marnowana przez mieszkańców bogatych państw mogłaby wyżywić rzesze głodujących mieszkańców państw trzeciego świata. Rozbuchana konstrukcja to też coraz więcej odpadków i śmieci, a więc omówiony wcześniej problem. Oszczędność oznacza też oszczędzanie wody. Jak? Przede wszystkim unikajmy częstych kąpieli, szybki prysznic jest bardziej ekologiczny. Pamiętajmy też, by zakręcać wodę, gdy jej nie potrzebujemy. Ważna jest także oszczędność energii. Żarówki energooszczędne są naprawdę opłacalne. Pamiętajmy też, urządzenia włączone do kontaktu i w systemie stand by pobierają prąd, a wiec niepotrzebnie zużywają energię. Warto zaopatrzyć się w listwę, która umożliwia odcięcie nieużywanych urządzeń od prądu. Uwaga: radykalna oszczędność w trosce o środowisko to też ograniczenie kupowania nowych rzeczy. Miłośnicy ekologicznego trybu życia chętnie kupują w lumpeksach, rozwijają sieci wymiany przedmiotów, reperują zepsute urządzenia zamiast wymieniać je na nowe. Czy ten trend ma szansę się przyjąć? Dobrze, gdyby tak się stało, bo gdy ochrona środowiska staje się modna, więcej osób zaczyna podejmować ten jakże ważki dziś dla nas wszystkich temat.

ochrona środowiska

ochrona środowiska

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Hosting | Thanks to Credit Union Rates, MMOs and Audio Store created by F-MEDIA