Oczyszczalnia ścieków: ważna i niedoceniana

oczyszczalnia ścieków

Kto chciałaby zajmować się takim problemem jak oczyszczalnia ścieków? Przecież to temat dla ekologów – powiedzą niektórzy. Śmierdzący problem, doda ktoś inny z ironicznym uśmieszkiem. Tymczasem oczyszczalnia ścieków powinna interesować każdego, kto chce żyć w otoczeniu bezpiecznym, przyjaznym, zdrowym i przyjemnym.

Oczyszczalnia ścieków: zakres działania

Obecnie większość miast objęta jest już centralną siecią kanalizacyjną. To jedno z większych osiągnięć ostatniego stulecia. Mało kto wie, że jeszcze w dziewiętnastym wieku ulicami naszej stolicy, wśród zabytkowych kamienic i pałacyków były rynsztoki, którymi płynęły… no cóż, po prostu fekalia. Lepiej sobie nie wyobrażać, jak pachniały ówczesne miasta. Tymczasem dziś najczęściej spotykane są właśnie centralne oczyszczalnie, których zadaniem jest oczyszczanie dużych ilości ścieków. Należą one do sieci kanalizacyjnej. Poza tym mamy do czynienia z oczyszczalniami grupowymi, które obsługują swoją praca określony rejon o średnim rozmiarze. Najmniejsze są oczyszczalnie lokalne, służące do oczyszczania ścieków o niewielkich objętościach. Szczególną odmianą omawianych tu systemów jest przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Jak oczyszczane są ścieki?

W oczyszczaniu ścieków stosowane są rozmaite technologie o różnym stopniu zaawansowania i skomplikowania. Na początek niezbędne są metody mechaniczne, by oczyścić ścieki z dużych zanieczyszczeń, takich jak piasek, ciała stałe lub zawiesiny. W tej sytuacji stosuje się często metody grawitacyjne, a więc wykorzystujące różnice w gęstości poszczególnych typów substancji. W tym celu używa się krat, sit i flotarów o różnym zakresie działania. Jako wspomagające dla oczyszczania mechanicznego stosuje się oczyszczanie chemiczne, z użyciem koagulantów. W ten sposób można ścieki oczyścić z substancji odpornych na rozkład biologiczny, który jest także stosowane w każdej oczyszczalni ścieków.

pełnobiologiczne oczyszczalnie ścieków typu "NV"

pełnobiologiczne oczyszczalnie ścieków typu "NV"

Komu potrzebna jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie dla każdego, kto nie może korzystać z centralnej sieci kanalizacyjnej połączonej z generalnym oczyszczaniem i odprowadzaniem ścieków komunalnych. Przydomowa oczyszczalnia ścieków najczęściej budowana jest przez właścicieli domków jednorodzinnych lub domów letniskowych. Uwaga: do takiej oczyszczalnie nie każdy odpad może trafić. Ścieki chemiczne lub o bardzo dużej objętości (na przykład wymieniana woda z dużego basenu w ogrodzie), a także woda opadowa, odprowadzana z dachu muszą być oczyszczane w inny sposób. Przydomowa oczyszczalnia ścieków poradzi sobie natomiast ze wszystkimi ściekami z WC, łazienki, kuchni i innych domowych pomieszczeń. Wybierając system oczyszczania ścieków najlepszy do domu, warto kierować się tzw. wskaźnikiem oczyszczania, ktory pokazuje, w ilu procentach usuwane są zanieczyszczenia. Godne polecenia są oczyszczalnie typu NV, ze względu na łatwość transportu i montażu oraz skuteczność działania. Cechą wyróżniająca są też niewysokie koszty eksploatacyjne.

Powered by WordPress | Designed by: Free Web Hosting | Thanks to Credit Union Rates, MMOs and Audio Store created by F-MEDIA